Serwis klimatyzacji samochodowej. We wielu poradnikach dotyczących zakupu samochodu zaleca się omijanie ofert aut z klimatyzacją, komfortowi podróży przeciwstawiając wysokie ceny utrzymania czystości i sprawności układu klimatyzacji. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Najpoważniejszą wadą klimatyzacji jest to, że jej uruchomienie powoduje wzrost spalania, jednak w wielu pojazdach o wiele wyraźniej spalanie rośnie, jeśli otworzy się okna, a raczej bez klimatyzacji i z zamkniętymi oknami latem nikt nie będzie jeździł. Co zaś tyczy się kosztów eksploatacji, serwis klimatyzacji wykonany profesjonalnie nie musi wcale być drogi. Podłączenie układu do stacji diagnostycznej oraz uzupełnienie czynnika chłodzącego to operacja serwisowa, jaką wykonuje się często nawet rzadziej niż raz w roku, choć zgodnie z zaleceniami właśnie dwunastomiesięczny interwał byłby najbardziej odpowiedni.

Serwis klimatyzacji samochodowej w autach osobowych, ciężarowych czy autobusach powinien obejmować również oczyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji. Na rynku istnieje wiele technologii – jedne są mniej, inne bardziej skuteczne, ale wszystkie w pewnym stopniu ograniczają dolegliwości związane z używaniem klimatyzacji, a więc wzrost stężenia alergenów w przedziale pasażerskim czy nadmierne wysuszanie powietrza.

Prawidłowo wykonany serwis klimatyzacji musi obejmować wszystkie punkty układu oraz sprawdzenie wydajności. Samo uzupełnienie czynnika chłodzącego, bez sprawdzenia skuteczności układu klimatyzacji nie jest wystarczające, ponieważ klimatyzacje samochodowe to nie tylko chłodziwo, ale zespół współpracujących ze sobą elementów. Awaria każdego z nich może spowodować niewłaściwe działanie układu albo zwiększone zużycie paliwa w czasie pracy sprężarki.

Pamiętaj, aby regularnie wykonywać prace serwisowe i przeglądy klimatyzacji, dzięki czemu ewentualne usterki zostaną wcześniej wykryte, więc będą tańsze do usunięcia, a samochód zachowa pełną sprawność i nie pogorszy się ekonomia użytkowania pojazdu. Nie bój się aut z klimatyzacją, tylko poprawnie ją serwisuj.

Zobacz również: Chłodnice samochodowe

Serwis klimatyzacji samochodowej łódź