Chłodnice samochodowe. Chłodzenie jest jednym z najbardziej istotnych procesów technologicznych. Najczęściej jednak mówi się jedynie o chłodnictwie w kontekście magazynów lub silników samochodowych, zapominając, że chłodnice są niezbędnym elementem wielu maszyn, szczególnie tych, które przeznaczone są do pracy ciągłej.

Nie ma silników o stuprocentowej wydajności, a to oznacza, że część energii tracona jest w postaci ciepła, które, jeśli nie będzie w prawidłowy sposób odprowadzane, może uszkodzić urządzenia produkcyjne lub gotowe produkty. Przykładem mogą być silniki napędzające taśmy, mieszalniki, piły lub podobne urządzenia. We wszystkich przypadkach, niezależnie od typu silnika i jego wielkości, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej technologii chłodzenia. Tylko niewielkie silniki o dużej sprawności, najczęściej pracujące z dłuższymi przerwami, mogą być schłodzone powietrzem – wiele silników utrzymuje temperaturę wyłącznie dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu chłodnicy.

Naprawa chłodnic przemysłowych może być sporym problemem z wielu powodów. Po pierwsze, są to często urządzenia niestandardowe, a więc części zamienne są trudno dostępne i kosztowne, a po drugie każde wyłączenie, a takie trzeba zaplanować, jeśli ma zostać naprawiona chłodnica, przynosi firmom produkcyjnym wymierne straty – tym większe, im dłużej trwa przerwa w pracy. Silniki pracujące z uszkodzoną chłodnicą, nawet jeśli utrzymują właściwą temperaturę, zużywają się szybciej, a także nie są już ekonomiczne. Z tych powodów naprawa chłodnic przemysłowych musi odbywać się nie tylko profesjonalnie, ale również szybko. Bardzo często niestety korzysta się z pomocy firm niemających odpowiedniego doświadczenia – nieusunięcie usterki chłodnicy spowoduje tylko pogorszenie parametrów jej pracy, a brak doświadczenia w realizacji podobnych zleceń spowoduje przedłużenie okresu wyłączenia urządzenia, co w połączeniu z dość wysoką ceną naprawy chłodnicy będzie podwójnie dotkliwe, a jeszcze gorzej, jeśli mimo długiego serwisu usterka nie zostanie w pełni usunięta.

Zobacz również: Naprawa chłodnic

Chłodnice samochodowe Łódź

Chłodnice samochodowe Łódź